Disinfection & Cleaning
-
Provider:MEDICALCORNER24Aqua Bidest Double-Distilled Water, Laboratory Water
Liter:Regular price From 3,36€Offer price From 3,36€ Regular priceUnit price 2,17€ pro l -
Provider:SCHÜLKESchülke mikrozid® sensitive wipes premium, 50x disinfectant wipes
Regular price 5,95€Offer price 5,95€ Regular priceUnit price pro -
Provider:EURONDAEuronda Water Distiller Aquadist including accessories
Regular price 399,15€Offer price 399,15€ Regular priceUnit price pro -
Provider:EURONDAEuronda activated carbon filter Aqudist, 12 bags
Regular price 30,44€Offer price 30,44€ Regular priceUnit price pro -
Provider:MEDICALCORNER24Isopropanol 70% isopropyl alcohol, 3 x 1 litre bottle
Regular price 28,73€Offer price 28,73€ Regular priceUnit price 9,58€ pro l -
Provider:MEDICALCORNER24Isopropanol 99,9% isopropyl alcohol, 3 x 1 litre bottle
Regular price 34,06€Offer price 34,06€ Regular priceUnit price 11,35€ pro l -
Provider:MEDICALCORNER24Isopropanol 99,9% isopropyl alcohol, 5 x 1 litre bottle
Regular price 54,61€Offer price 54,61€ Regular priceUnit price 10,92€ pro l -
Provider:MEDICALCORNER24Isopropanol 70% isopropyl alcohol, 5 x 1 litre bottle
Regular price 47,19€Offer price 47,19€ Regular priceUnit price 9,44€ pro l -
Provider:MEDICALCORNER24Isopropanol 70% isopropyl alcohol 12 x 1 litre bottle
Regular price 99,40€Offer price 99,40€ Regular priceUnit price 8,28€ pro l -
Provider:MEDICALCORNER24MC24 petroleum ether 100/140, UN3295, solvent, colorless, 1.000 ml
Low stockRegular price 12,10€Offer price 12,10€ Regular priceUnit price 12,10€ pro l -
Provider:MEDICALCORNER24MC24 Acetone 99,5%, solvent, fat dissolving, residue-free, 1.000ml
Regular price 10,02€Offer price 10,02€ Regular priceUnit price 10,02€ pro l -
Sold outProvider:ECO LABEcolab Instrument Cleaner Sekusept Cleaner, 2 Liter
Regular price 42,27€Offer price 42,27€ Regular priceUnit price 21,14€ pro l -
Provider:EURONDAEuronda EURO BRIGHT 360 rinse, thermodisinfectors Euro Safe 60, 3L
Regular price 49,01€Offer price 49,01€ Regular priceUnit price 16,34€ pro l -
Provider:EURONDAEuroclean 120 enzymatic liquid cleaner, Thermondesinfetor, 3 L
Low stockRegular price 61,29€Offer price 61,29€ Regular priceUnit price 20,43€ pro l -
Provider:ECO LABEcolab Instrument Cleaner Aniosyme Foam, 750 ml
Low stockRegular price 35,53€Offer price 35,53€ Regular priceUnit price 47,37€ pro l
The selection of disinfectants and professional cleaning agents includes e.g. products for the disinfection of hands and skin, distilled or double-distilled water (Aqua Dest & Aqua Bidest), pharmaceutical Isopropanol, special cleaners for instrument disinfection or medical surface disinfectants.
Many of the highly efficient disinfectants for skin, surfaces or instruments are available in different sizes and quantities.
We are happy to provide our customers in Germany with non-binding advice on the topic of "Disinfectants & Cleaning"
You can reach us by phone during our opening hours at
02368 89 89 779 (Mon-Fri, 09:00 - 12:30)
Or via our